UA-138707196-2

Doğa, Özel Eğitime İhtiyaç Duyan Öğrenciler İçin En İyi Yoldur...

Doğa, özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencileri yetiştirmenin en iyi yoludur.

Açık hava eğitimi, öğrencileri müfredattaki karmaşık ihtiyaçlarla meşgul etmekle kalmaz, aynı zamanda yaşam becerileri öğretir.

Açık hava eğitimi, özel eğitim ihtiyaçları olan öğrenciler arasında güven ve sosyal beceriler kazandırmanın parlak bir yoludur .

Açık hava öğrenimi, özellikle özel eğitim gereksinimleri olan öğrencileri daha mutlu, daha sağlıklı ve daha iyi eğitilebilir hale getirebilir.

Fulham, Londra'daki Sulivan ilkokulu , öğrencilerin% 30'unun özel eğitime ihtiyaç duyduğu bir okulda, en genç öğrencileri için bir "okuma ormanı" oluşturdu.

Sulivan ilkokulundaki 2 yıllık öğretmen ve öğretim müdürü Emily Genochio, "Açık havada okumak eğlenceli, stres azaltıcı ve öğrenciler için sakinleştirici." Çocuklar, sessizce okuyup kitap paylaşabilecekleri dalların altındaki ağaçlar ve çadırlarda "büyüyen" kitaplar bulabilirler. Genochio'ya göre, bazıları normal olarak okumayı sevmeyen sosyal, duygusal ve zihinsel sağlıklara sahip olanlar okuma ormanına girmek için daha isteklidirler ve otizm spektrumundaki öğrenciler için sessiz ve açık bir alan sağlar.

 Açık havada ayrıca, zorlukları atmak ve yaşam becerilerini farkına bile varmadan öğrenmek için yeni bir ortam sağlanmaktadır. "Özel eğitim ihtiyacı duyan çocuklarımız açık havada stres ve kaygıdan nasıl kurtulduğundan, sosyal beceriler geliştirdiğinden, müfredatta (ve ötesinde) öğrenmeyi motive edip toplumun pratik, sorumlu ve üretken üyeleri olmasına izin veriyor" diye açıklıyor Genochio. Okulun bir özelliğinin de, bir vahşi yaşam bahçesi, sebze arsa, gölet, böcek otel ve çayır alanı içeren geniş bir açık alana sahip olması.

Genochio, öğrencilerin örneğini kullanarak, alttaki tüyler ürpertici sürüngenlerini ortaya çıkarmak için bir günlük programı uygularken, aşırı-mühendislik yapılmasına ya da araştırmaya gerek duyulmadığını söylüyor. "Bir meydan okuma ve bir başarı hissi var - ve öğrenciler sınıfta ve ötesinde başka durumlarda başarılı olmak için bu güveni alıyorlar."

East London Üniversitesi Cass Eğitim ve Topluluk Okulunda öğretim görevlisi olan Andrew Colley'ye göre, açık eğitimin bağımsızlığı teşvik etme potansiyeli özel eğitim öğrencileri için özellikle faydalıdır . "Özel eğitim öğrencileri çaresizlik ve pasiflik öğrendi, çünkü bilinçli olarak da olsa, uygulayıcılar olarak çok fazla kontrol uyguladık ve bunu bizden vazgeçirmeye zorladık" diye açıklıyor. "Özel eğitim öğrencilerine uzayın duygusunu ve açık hava ile birlikte gelen duyu uyarılmayı vermek kesinlikle önemlidir."

Worcester'daki Regency lisesi, öğrencilerin bağımsızlığını ve refahını arttırarak ateşleme yaratıcılığını birleştirmek ve öğrenmeyi güçlendirmek için açık hava alanlarını kullanıyor. Her yıl okuldan öğrenciler RHS Malvern Bahar Şenliği'ne katılırlar. Geçen yıl öğrenciler bir Roma bahçesi yaratmak için "tepelere giden yol" temasını yorumladılar. Okulda öğretmen olan Sarah Rudge, "Özel ihtiyaçları olan öğrenciler için bahçecilik çok seviyeli, çok kapsamlı" diyor. "İşlerin gelişip büyümesinin çok uzun sürdüğünü, ancak sabrı olanların gerçekten iyi bir yaşam becerisi olduğunu" ekledi. Bazı çocuklar toprak kazma ve tohum ekme üzerine yoğunlaşırken diğerleri bahçenin boyutlarını hesaplayacaklar veya Romalıların hangi otları yetiştirdiği ve hangi sebzeleri yediğini araştıracaklar. Proje, tasarım teknolojisinden bilim ve tarihe kadar çok farklı disiplinlerle bağdaştırılıyor. Festivalde çocuklar binlerce kişinin kalabalığından geçerek etkileşime giriyor ve eserlerini bir izleyici kitlesine sunuyorlar. Tekerlekli sandalyeyi kullanan bir öğrenci, sınıfının projeyle ilgili yaptığı broşürleri verdiği yolun ortasına doğru yol aldı. "Konuşmayan bu çocuk, girişimcisini kendisiyle konuşurken izleyiciyi kullanmaya teşvik etti ve portrede kendisinin de katıldığı şeylerin fotoğraflarını göstermek için baktı" diye açıklıyor Rudge. Başka yerlerde, öğrenciler düşüncelerini yapmış olduklarını hatırladılar ve bahçeden çok sayıda insana bahsettiler, zaman geçtikçe gözle görülür derecede kendinden emin ve hevesi bir hale geldiler.

Açık hava etkinliği, öğrencilerin öngörülemeyen hava şartlarına ve değişen mevsime adapte olmasını gerektiriyor ve engelli insanlar için açık hava etkinlikleri düzenleyen İngiltere Calvert Trust'ın eski direktörü Dr. John Crosbie, bunun başka bir olumlu meydan okuma olabileceğini belirtti. "Durumlarla ilgili deneme ve yeteneği, otizm spektrumundaki çocuklar için gerçek bir mücadeledir ve bu nedenle sipariş, zaman çizelgeleri ve rutinin görüşleri ile esnektir; Açık havada olmak, bununla meydan okuyor "diye açıklıyor. Robinson, kumtaşı, büyüyen bir bahçe, küçük dünya, rol yapma ve büyük ölçekli boya alanı ile sınıfın çıkışında "daha sessiz bölgeler" olarak tasarlanan açık alanları kullanıyor. Çocuklar daha sonra bisiklet sürme, top oyunları ve tırmanış ile daha uzaktaki daha etkin bölgelere geçiş yapabiliyorlar. "Bölgeleri, çocukları daha etkin bir şekilde destekleme amacının netliğini, daha sessiz bölgelerdeki rahatsızlığa alışma ve önleme fırsatı verdi" diye açıklıyor. "Ayrıca çocuklar, etkinlik üzerinde daha etkin bir şekilde odaklanmalarını sağladı." Çocukların açık alanlarını mümkün olduğunca yaratıcılıklarını geliştirmek için önemlidir. Okullarında bir açık hava öğrenme mekanı yaratmaya katıldıktan sonra bir özel eğitim öğrencisi Robinson'a şunları söyledi: "Ben katıldığım ve başkası benim için o işi yapmadığı için mutlu olduğumu hissettim."dedi.

Dışarıda öğrenmeyi sınıfta olanlar için farklı ve tamamlayıcı bir deneyim haline getirmek de önemlidir. Doğal renkler, bitkiler, mevsimsel değişim, doğal malzemeler ve kütükler, yapraklar ve dalları yapım ve rol yapma için gevşek parçalar olarak düşünün. "Sadece iç mekanı dışa vurmanın bir örneği olmamalı - dış cephede neyin özel olduğunu düşünün ve bunun üzerinde durun."

Kaynak: https://www.theguardian.com/teacher-network/2016/may/01/nature-nurture-pupils-special-educational-needs-outdoor-education