UA-138707196-2

HUKUK FAKÜLTESİNİ BİTİRDİ, BİLGİSAYAR TEKNİSYENİ OLDU...

 HUKUK FAKÜLTESİNİ BİTİRDİ "BİLGİSAYAR TEKNİSYENİ" OLDU...

Avukat bir baba ve hakim bir annenin tek çocuğuydu Emre. Bahçeli ve iki katlı evlerinin çatı katındaki küçük ama şirin bir odada yaşıyordu.
Liseye başlar başlamaz, anne ve babasının onun Hukuk Fakültesine gitmesi için evdeki konuşmaları artmaya başlamıştı. Sık sık onu karşılarına alıp, hukuk okumanın ne kadar güzel bir şey olduğunu söylüyor, Hukuk Fakültesini kazanabilmesi için neler yapması gerektiğini anlatıyorlardı. Daha ilk yıldan bir dersaneye de kaydettirmişlerdi onu. Derslerinin dışında ise odasından pek çıkmıyor, bilgisayarının başından ayrılmıyordu. Ancak bilgisayarda oyun oynamak ya da film izlemek gibi uğraşlara girmiyor, daha çok farklı yazılımlarla, farklı programlarla tasarımlar yapıyor, yeni şeyler öğreniyordu.
Hafta içi okul, hafta sonu dersane derken yıllar geçip gidiyordu. 


Lise son sınıfa gelmişti Emre. Artık o yıl sınava girecekti. Babası, Emre'nin bilgisayar başında zaman geçirmek yerine derslerine daha fazla zaman ayırması, daha çok çalışması gerektiğini düşünüyordu. 
Babası bir gün öfkeli bir şekilde girdi Emre'nin odasına. "Yeter artık, sürekli bilgisayar başındasın. Son senen artık. Bir an önce sınava odaklanıp derslerine yüklenmelisin." dedi. Ve bir anda bilgisayarın fişlerini yerinden çıkarıp, tuttuğu gibi pencereden dışarıya fırlattı bilgisayarı. Emre neye uğradığını şaşırmıştı. Hiç bir şey demeden koşarak merdivenlerden indi ve bahçeye çıktı. Bilgisayarı paramparça olmuştu. Gözlerinden yaşlar akmaya başladı. Parçaları topladı, bir araya getirmeye çalışıyordu. Ama ne mümkün... Yeni bir bilgisayar alabilmesi için parası da yoktu. Hoş parası olsa da babası yeni bir bilgisayar almasına izin de vermezdi ya...
O günden itibaren Emre okul ve dersane dışındaki tüm zamanlarını ders çalışmaya ayırdı. Gündüzler ve geceler geçti. Hukuk Fakültesini kazandı Emre. Ve okulun bulunduğu şehirde ailesinden uzakta eğitimini sürdürdü.
Yıllar geçti, Emre Fakülteden derece ile mezun oldu.  Diplomasını aldı, bir kurdele ile bağlayarak bir hediye paketi hazırladı. Evlerine döndü ve hediye paketini babasına uzattı: "Bakın, tüm arzunuzu gerçekleştirdim. Bana verdiğiniz emekler için teşekkür ederim." dedi.

Evden çıktı, daha önce görüştüğü ve anlaşma imzaladığı bilişim firmasına giderek bilgisayar teknisyeni olarak çalışmaya başladı.
Aradan 17 yıl geçti. Emre şimdi bu bilgisayar firmasının yazılım bölümünde yönetici olarak görev yapıyor.

Ahmet Nafiz DEMİR